úterý 22. dubna 2014

Tantra a konstelace

Zamyšlení u příležitosti Janova vystoupení na Tantra-Festivalu 2014

Dva pojmy, které jako by spolu nesouvisely. Tantra je prastará východní nauka o dosažení osvícení skrze meditaci, symboly, obřady a rituální sexuální spojení, tedy propojení mužské (jang) a ženské (jin) energie. Naproti tomu se – aspoň na první pohled – konstelace jeví jako terapeutická metoda k urovnání a harmonizaci vztahových záležitostí uvnitř „systému“, kterým rozumíme například rodinu, firmu nebo organizaci.

ALE: Dva z mých tří nejdůležitějších učitelů jsou Osho a Hellinger; tedy indický mystik (a pro tehdejší bulvár „sex guru“) a ten druhý původně katolický misionář. Zdá se tedy, že spojování zdánlivě neslučitelného je asi mým údělem. Pokusím se tedy vysvětlit, co pro mne tvoří onen most mezi tantrou a konstelacemi. Budu používat definice, se kterými možná nebude každý souhlasit. To mě ale coby zastánci a propagátorovi „mnohačetné pravdy“ vůbec nevadí, neboť právě to, co nezapadá do našich předem připravených definicí, je to, co rozšiřuje naše obzory.

Tak nejprve tantra – v Česku (a nejen zde) poněkud zprofanované slovo. Se sexem nemá mnoho společného, ani s jakýmsi „lepším“ sexem. Cíl tantry je podobně jako u meditace osvícení, to znamená hluboké a trvalé zažití jednoty s univerzem. Nebo uvědomění si své esence. Či prozření. Definicí osvícení je nekonečně mnoho, protože každá definice se zakládá na slovech a těmi nelze hluboké zážitky popsat. Takže cíl je pro tantru i meditaci stejný – rozdíl je pouze v tom, jak se na ten vrcholek osvícené velehory dostaneme.

Alespoň pro mě je tantra „ženská“ metoda, zatímco (například zenová) meditace „mužská“. Jak to přijde? Meditátor, aniž by odmítal svět nebo z něho utíkal, vnímá prázdnotu. Jeho prvotní postoj je tedy „ne“, i když je tato negace pozitivní a láskyplná. Naproti tomu říká tantrik „ano“ a to bez rozdílu ke všemu, co přichází. Základ tantry je tedy plnost, což se mi jeví, oproti meditaci, jako zásadní rozdíl.

Tantrická cesta vypadá na první pohled jednodušeji, více „juicy“, šťavnatě. Není divu, že je tantra na západě, s jeho orientací na konzum, zábavu a sex (a to speciálně mezi mladými lidmi), docela „in“. Jenomže ve skutečnosti neznamená tantra ani zdaleka „juicy sex“, ale přitakání k úplně všemu, nečinění rozdílu mezi „ano“ a „ne“, mezi správným a špatným, vhodným i nevhodným, mezi krásným a ošklivým. Což je docela husté...

Takový malý příklad: Jeden z proslulých žáků Osha, Swami Veeresh, svého času provozoval v Holandsku meditační centrum, pokud se tak dá říkat místu, kde se docela často „chlastalo, hulilo a šukalo“. Jedním z nejproslulejších, ale i nejnáročnějších jeho workshopů byl jakýsi „Tantra-Intensiv-Maraton“, týdenní prakticky nepřetržitý experiment pro dvanáct mužů a dvanáct žen, kde každý muž MUSEL mít sex s každou ženou (samozřejmě i naopak :D). Seminář, u kterého si jen nějaký nadržený kohoutek může myslet: „Wow, to musí být úžasné!“ I takto může vypadat drastický způsob neodmítání čehokoliv, totiž neříci k nikomu a ničemu „ne“. Je samozřejmé, že je k tomu nejdřív nutné si vyřešit ještě základnější traumata a dovolit si říci „ne“ kdykoliv a kdekoliv. Ale nechytejte se slova „sex“. To není to primární. To důležité je přitakání všemu, co je, včetně toho, že moje partnerka dnes večer randí s někým jiným. A pozor – přitakání neznamená ani souhlas, ale ani otupění a mlhu!

A tady se dostávám k mému pojetí konstelací. Ty pro mě už dávno přestaly být jen terapeutickou metodou. Řeknu-li to una rovinu, řešení (mimochodem stále se opakujících) rodinných a vztahových problémů mě také už moc nebaví. Konstelace ale mají podstatně hlubší rozměr, než vyřešení tchýně či zdivočelého šéfa. Jejich hloubka se ukáže ovšem především tehdy, zabýváme-li se jimi trochu déle. Každý z mého konstelačního výcviku to zná. Během roku, který výcvik trvá, procházejí účastníci hlubokým procesem, který startuje téměř vždy směrem dolů. To je tím, že konstelace neobyčejně rozšiřují spektrum našeho vnímání a to první, co uvidíme, je to, co jsme do té doby vidět nechtěli...

Když totiž pracujeme s celým systémem (a to konstelace dělají neustále), začneme dříve nebo později také i „celkově“ vnímat. Začneme cítit, jak i toto patří ke mně, i tamhle to se nedá vyloučit, i tohle má právo na to, přináležet. A najednou jsme u tantry. Ono „ne“ je totiž po jisté době provozování konstelací velice těžké. Nejprve zjistíme, že nejen brácha, táta a babička mají právo na jejich způsob vidění světa, na svoji pravdu, ale nedej bože i moje manželka, a to třeba právě v okamžiku, kdy se s ní hádám a chtěl bych ji nejraději zabít. Co s tím?

Zde už není cesta k návratu do té původní, solidní a neotřesitelné „já-pravdy“. Pomalu se začneme učit přitakávat; špatnému počasí (pro dešťovky výborné), špatné náladě (přivádí nás k úsilí a pokroku), bolesti (upozorňuje nás na to, co zanedbáváme) a dokonce i špatným politickým stranám (někdo to prostě musí dělat ;-). Začneme nějak souhlasit s krizí, aniž bychom ji vyhledávali, přestaneme bojovat se strachem a smrtí, aniž bychom se stali morbidními. Staneme se tak, pomaloučku, více průchozí, tolerantní, méně strnulí. A to vše, aniž bychom ztráceli schopnost se v konkrétní situaci rozhodnout. A najednou uvidíme, kolik lidí si stále ještě navzájem ublížuje ve jménu pravdy, lásky či víry. A – i to je ok.

To je, aspoň pro mě, výsledek konstelací a začátek tantry. Opravdové tantry, nikoliv toho, co najdeme na webu jako rychlokurz, nebo o čem píše bulvár jako posledním výkřiku erotiky.

Hezký den vám přeje
Jan.

3 komentáře:

jitka trux řekl(a)...

Milý Jane, nedávno jsem četla na netu, že budeš (snad si mohu dovolit tykání) hostem na Tantra - festivalu. Hledala jsem o tom více a nedokázala jsem si představit, jak na takový festival někdo může jít, samozřejmě vyjma těch, kteří Tě tam chtějí potkat:) Až dnes jsem poprvé, snad mohu napsat, pochopila Tantru, jak ji vysvětluješTy. Měla jsem ji vždy spojenou se silným, prociťujícím sexuálním zážitkem dvou milujících se lidí. Možná nejsem až tak daleko od pravdy, i když význam je určitě mnohem, mnohem hlubší... Když se nad tím ale zamyslím, pro mě, pro moji povahu je to něco, co patří jen těm dvěma... Úplně přesně si dokážu představit, jak bych se tam na nějaké přednášce spojenou s touto tématikou cítila :) Červená bych byla všude, prihlouple bych se usmívala, případně schovávala tváře do dlaní, jak bych se stydela:) Musím uznat, že bych si připadala jak tydýt:) Ale chápu, že je to pouze moje nahlížení na věc ...

Anonymní řekl(a)...

Vynikající článek.Také jsem nad tím dlouho dumal proč jen jsou na mnoha oficiálních místech prezentovány ty dvě věci Oscho a Hellingerovi konstelace.No pochopit se to dá dá se postavit i Mikimaus do hry a dá se splácat smíchat uvařit a upéct cokoliv s čehokoliv....Na tantře jsem byl jednou a na můj katolický konzervativní žalůdek docela síla.To přitakání opravdu je dobré příjmout věci tak jak jsou.Jediného mě a jednoho šedesátiletého chlapa nechtěli holky asi máme neurvalé energie:)Byli jsme naštvaný že jsme jak buzeranti.Nakonec jsme se namasírovali dobře. Mělo to tak být.Skamarádili jsme se.Vylezlo z něj že znal mojí maminku léta před mým narozením.Dokonce i s mým otcem se setkal.:)Že se hodně vexlovalo a že mé matce přezdívali Železná Lejdy po oné britské političce.Vůbec se nedivil že se mám dobře.Mnoho lidí co zaměstnávali lidi a dělali různé zajímavé věci i za komunistů v podsvětí tak jsou nejlepší podnikatelé dneska.Škoda mnozí se upili.Nasmáli jsme se tomu a vyměnili vizitky.On je právník.Za dva měsíce volám Pepo mám průser.Hezký přespal jsem u něj a do dnes dělá exelentní výkony u soudu.(Kdyby mě nezatáhla ta kočička z nejmenovaného výcviku konstelací do té věci tak Pepu nepoznám blíž)I když mu musím solit fest a platit cigarety a piva je dobrej kamarád.Zrovna nedávno jsem za nim byl.V té Praze jsem se viděl s Filipem po pár letech .Co je zajímavé že Já,Filip a Jirka jsme museli každý z nějakých důvodů opustit to gymnázium hned v prvním roce.To jsem zíral Filip má jen základní vzdělání a zaměstnává 100 lidí! Dokonce už má dítě s holkou co má hodně solidní flek nebudu říkat kde:) Já učnák mám se taky dobře ale ty jo u Staroměstského Náměstí taková kancelář.Přiznal jsem se mu že jsem ho dost podcenil.On na to :to víš musíš se umět prostřílet jako na divokým západě.Zavolali jsme Jirkovi .Jirka ach jo pořád bydlí u rodičů je na tom nejhůř.Ta tráva nebyla to jeho dobrá cesta.Zamyslel jsem se.Naše parta ty nejagresivnější a nejvůlgárnější kluci a maj se nejlíp.Naše parta o ní se mluvilo ještě dost let po našem odchodu.:)Úplná symbolika od Filipa ze staroměstský jsdu na Václavák do kanceláře za Pepou už bude mít 63 narozeniny ale ve své podstatě je hodně podobný mě a Filipovi.
Na druhou stranu je smutný a nesparvedlivý že mnozí lidi co se chovají slušnějc a možná že mají i lepší srdce než Já a Filip i Pepa tak si nemůžou dovolit obět za 500 korun.Když se medituje a jde do sebe tak přichází bolest a ruší to ty zdravé dravé energie co maj bojovat o kus masa nebo samičku.Možná že mnohé budhistické a jiné východní meditace byli stvořený pro úplně jiné lidi.Ta sedumnácka co jsme zbalili s bratrem nějak se neozývá.Nevim jestli někomu při takových věcech pomůže narovnat záda zavřít oči a říci OM.Ostatně vnitřní klid není na škodu.Z té Prahy jsem si přivezl knížku živoucí kruh.To si smlsnu.

Mirka K řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.